Click here to return to the Grant County Home Page

Grant County Auditor | Elections | August 17, 2010 Primary

August 17, 2010 Primary

Last updated on 09/01/2010 8:27 AM

Number of Precincts65
Number of Registered Voters33538
Total Ballots Counted15658
Estimated Ballots Left to Count0
Next Ballot Count OnFINAL
Last Tabulated09/01/2010 8:27 AM
Voter Turnout46.69%
Certification Date09/01/2010
Federal
United States U.S. Senator
CandidateVoteVote %
Norma D. Gruber
(Prefers Republican Party)
860.56%
Mohammad H. Said
(Prefers Centrist Party)
450.29%
Goodspaceguy
(Prefers Democratic Party)
470.31%
Mike The Mover
(Prefers Democratic Party)
550.36%
Paul Akers
(Prefers Republican Party)
2691.75%
Mike Latimer
(Prefers Republican Party)
680.44%
James (Skip) Mercer
(States No Party Preference)
1060.69%
Clint Didier
(Prefers Republican Party)
3,95225.7%
Schalk Leonard
(States No Party Preference)
390.25%
Patty Murray
(Prefers Democratic Party)
3,74324.34%
Bob Burr
(Prefers Democratic Party)
950.62%
William Edward Chovil
(Prefers Republican Party)
270.18%
Dino Rossi
(Prefers Republican Party)
6,62343.07%
Charles Allen
(Prefers Democratic Party)
1280.83%
Will Baker
(Prefers Reform Party)
960.62%
Total Votes15,379100%
Congressional
Congressional District 4 U.S. Representative
*Multi-county race. Results include only Grant County.
CandidateVoteVote %
Leland Yialelis
(Prefers Independent No Party)
3012.02%
Shane Fast
(Prefers Republican Party)
7935.32%
Rex A. Brocki
(Prefers Tea Party)
1,1367.62%
Mary Ruth Edwards
(Prefers Constitution Party)
4713.16%
Doc Hastings
(Prefers Republican Party)
9,59364.33%
Jay Clough
(Prefers Democratic Party)
2,61917.56%
Total Votes14,913100%
Legislative
Legislative District 12 State Representative Pos. 1
CandidateVoteVote %
Cary Condotta
(Prefers Republican Party)
946100%
Total Votes946100%
Legislative District 12 State Representative Pos. 2
CandidateVoteVote %
Mike Armstrong
(Prefers Republican Party)
73868.91%
Cliff Courtney
(Prefers Republican Party)
33331.09%
Total Votes1,071100%
Legislative District 13 State Senator
CandidateVoteVote %
Jan´┐Ża Holmquist
(Prefers Republican Party)
11,094100%
Total Votes11,094100%
Legislative District 13 State Representative Pos. 1
CandidateVoteVote %
Judith (Judy) Warnick
(Prefers Republican Party)
11,117100%
Total Votes11,117100%
Legislative District 13 State Representative Pos. 2
CandidateVoteVote %
Bill Hinkle
(Prefers Republican Party)
11,48591.47%
Anthony (El Tigrero) Novack
(Prefers Bull Moose Party)
1,0718.53%
Total Votes12,556100%
County
Grant COUNTY ASSESSOR
CandidateVoteVote %
Laure Grammer
(Prefers Republican Party)
11,176100%
Total Votes11,176100%
Grant COUNTY AUDITOR
CandidateVoteVote %
David W Firebaugh
(Prefers Republican Party)
11,009100%
Total Votes11,009100%
Grant COUNTY CLERK
CandidateVoteVote %
Kimberly A Allen
(Prefers Republican Party)
11,435100%
Total Votes11,435100%
Commissioner
Commissioner Dist #3 COUNTY COMMISSIONER #03
CandidateVoteVote %
Cindy Carter
(Prefers Republican Party)
3,332100%
Total Votes3,332100%
County
Grant COUNTY CORONER
CandidateVoteVote %
David Matney
(Prefers Republican Party)
5,50643.79%
Craig Morrison
(Prefers Republican Party)
7,06956.21%
Total Votes12,575100%
Grant COUNTY PROSECUTOR
CandidateVoteVote %
Albert Lin
(Prefers Republican Party)
5,92043.32%
Angus Lee
(Prefers Republican Party)
7,74556.68%
Total Votes13,665100%
Grant COUNTY SHERIFF
CandidateVoteVote %
Frank T DeTrolio
(Prefers Republican Party)
6,31843.49%
Tom Jones
(Prefers Republican Party)
8,20956.51%
Total Votes14,527100%
Grant COUNTY TREASURER
CandidateVoteVote %
Darryl Pheasant
(Prefers Non Partisan Party)
11,498100%
Total Votes11,498100%
Judicial
Supreme Court Justice Position 1
CandidateVoteVote %
Stan Rumbaugh
2,87625.61%
Jim Johnson
8,35674.39%
Total Votes11,232100%
Supreme Court Justice Position 5
CandidateVoteVote %
Barbara Madsen
9,632100%
Total Votes9,632100%
Supreme Court Justice Position 6
CandidateVoteVote %
Bryan Chushcoff
1,11010.51%
Charlie Wiggins
2,92027.65%
Richard B. Sanders
6,53261.84%
Total Votes10,562100%
Court of Appeals, Division 3, District 2 Judge Position 1
CandidateVoteVote %
Dennis Sweeney
9,505100%
Total Votes9,505100%
Public Utility
PUD Comm Dist #2 Commissioner Distict 2
CandidateVoteVote %
Patti Paris
2,33241.27%
Dale Walker
1,85732.87%
Rich Callahan
1,46125.86%
Total Votes5,650100%
PUD Dist #B Commissioner Distict B
CandidateVoteVote %
Brandt N Castleton
73110.1%
Bob Bernd
3,39646.91%
Ron Baker
3,11242.99%
Total Votes7,239100%
PCO
PC001-Airport 1 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Ann Mix
138100%
Total Votes138100%
PC003-Block 71 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Roberta Anderson
14049.47%
Lisa Anne Barth
14350.53%
Total Votes283100%
PC004-Cascade Fairgrounds Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Donald L. Adolfson
165100%
Total Votes165100%
PC005-Coulee City Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Jennifer Goetz
137100%
Total Votes137100%
PC006-Coulee City Rural W Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Stephen Johanson
49100%
Total Votes49100%
PC009-Ephrata 2 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Kimberly A Allen
222100%
Total Votes222100%
PC011-Ephrata 4 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Angus Lee
174100%
Total Votes174100%
PC012-Ephrata 7 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
David Ponozzo
183100%
Total Votes183100%
PC013-Ephrata 9 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Candace Erickson
285100%
Total Votes285100%
PC015-George Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Chris Gehring
36100%
Total Votes36100%
PC016-George Rural Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Larry E. Williamson
19266.21%
Anthony J Stadelman
9833.79%
Total Votes290100%
PC017-Gloyd Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
James A. Turner
150100%
Total Votes150100%
PC020-Hartline Rural Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Russell Dingman
37100%
Total Votes37100%
PC021-Lakeview Park Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
John G. Ellis
324100%
Total Votes324100%
PC023-Mae Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Beth Yarbro
489100%
Total Votes489100%
PC024-Marlin Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Patricia Friend
16100%
Total Votes16100%
PC025-Marlin Rural Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Gary Ribail
25100%
Total Votes25100%
PC026-Mattawa Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Ellen Hopkins
24100%
Total Votes24100%
PC027-Mattawa Rural Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Jerry Redwine
241100%
Total Votes241100%
PC029-Moses Lake 5 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Julia A Hodgson
13272.13%
Rose DeRenzo
5127.87%
Total Votes183100%
PC030-Moses Lake 3 Precinct Committee Officer - Democratic
CandidateVoteVote %
Jennifer McCarthy
268100%
Total Votes268100%
PC032-Moses Lake 6 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Jon G Smith
12244.2%
Sherril Jean Dormaier
15455.8%
Total Votes276100%
PC033-Moses Lake 7 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Justin JR Stickel
10230.63%
John T. McKean
23169.37%
Total Votes333100%
PC035-Moses Lake 11 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Ellyn L Bachman
305100%
Total Votes305100%
PC035-Moses Lake 12 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Lorna Emily Bolyard
203100%
Total Votes203100%
PC037-North Banks Lake Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Robert Stanley
68100%
Total Votes68100%
PC038-O'Sullivan Dam Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
David P Dorman
566100%
Total Votes566100%
PC040-Quincy 4 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Keith Paul Anstine
85100%
Total Votes85100%
PC041-Quincy 6 Precinct Committee Officer - Democratic
CandidateVoteVote %
Harvey Bryant
217100%
Total Votes217100%
PC042-Quincy Rural N Precinct Committee Officer - Democratic
CandidateVoteVote %
Mike Blakely
42100%
Total Votes42100%
PC042-Quincy Rural N Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Helen Fancher
145100%
Total Votes145100%
PC043-Royal Camp Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Susan Piercy
267100%
Total Votes267100%
PC044-Royal City Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Nancy Callahan
69100%
Total Votes69100%
PC045-Ruff Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Heather Messer
30100%
Total Votes30100%
PC046-Smyrna Precinct Committee Officer - Democratic
CandidateVoteVote %
Alan Schrom
23100%
Total Votes23100%
PC046-Smyrna Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Cindy Carter
83100%
Total Votes83100%
PC048-Soap Lake Rural Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
William T Riley
54100%
Total Votes54100%
PC049-Stratford Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Robert A. Garrett
30100%
Total Votes30100%
PC050-Warden Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Tony Massa
137100%
Total Votes137100%
PC051-Warden Rural Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
John Bates
273100%
Total Votes273100%
PC052-Soap Lake 2 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
L. Ken Lee
113100%
Total Votes113100%
PC053-Westslope 1 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Paula Forester
58100%
Total Votes58100%
PC054-Wheeler Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Kevin Moore
20540.28%
Lucinda West
25650.29%
Isaac Jones
489.43%
Total Votes509100%
PC055-Wilson Creek Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Dale R. (Bob) Correia
55100%
Total Votes55100%
PC056-Wilson Creek Rural Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Dusty Kimble
10100%
Total Votes10100%
PC057-Airport 2 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Laure Grammer
111100%
Total Votes111100%
PC058-Cascade Valley Precinct Committee Officer - Democratic
CandidateVoteVote %
Kathy A. Sturm
111100%
Total Votes111100%
PC058-Cascade Valley Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Robert J Reed
14056.68%
Rita Frey
10743.32%
Total Votes247100%
PC059-Westslope 2 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Dorothy Alice Parker
51100%
Total Votes51100%
PC061-East Wahluke Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
PETER DUFAULT
59100%
Total Votes59100%
PC062-Coulee City Rural E Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Tom Emery
50100%
Total Votes50100%
PC063-McConihe 2 Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Bill LeMaster
6368.48%
Marcia Lyons
2931.52%
Total Votes92100%
PC064-Quincy Rural S Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Phil Anderson
271100%
Total Votes271100%
PC065-Greenfield Precinct Committee Officer - Republican
CandidateVoteVote %
Dani Bolyard
31100%
Total Votes31100%